CNC Native
ve spolupráci s

1. přikázání

1. kapitola

Očistíte prádlo laciněji než vaši bližní

Ručníky, povlečení a spodní prádlo perte z hygienických důvodů na vyšší teploty. Pokud ale nemáte oblečení od odolných nečistot, díky moderním pracím prostředkům stačí prát na:

30 oC

800 otáček

Pokud prádlo sušíte v bytě, na 800 otáček ždímejte jenom v létě a v zimě raději na maximum. Užitečné může být celoroční přidávání dezinfekčního prostředku na prádlo, který se do dávkovače nalévá místo aviváže. Často pak stačí prát na 20 oC.

2. přikázání

1. kapitola

Budiž
správné
světlo

Před nástupem úsporných žárovek to bylo jednoduché – vybírali jste podle wattů. Dneska ale musíte zvažovat další dva parametry, jinak si domů přinesete zdroj světla, který absolutně nevyhovuje vašim potřebám.

Ideální žárovka = 3 parametry

watty (W)

lumeny (lm)

kelviny (K)

SVÍTIVOST

Lumeny udávají světelný tok, tedy množství světla, které žárovka vyzáří do okolí. „Čím více lumenů žárovka má, tím více svítí a její světlo dál dosáhne. V místnosti pak klidně nahradíte několik žárovek s nižšími lumeny jednou pořádnou,“ říká Roman Šmíd, ředitel prodeje elektřiny a plynu pro domácnosti a maloodběr ze společnosti epet.

30 lumenů
(svíčka)

1 380 lumenů
(klasická 100W žárovka)

BARVA 
SVĚTLA

Kelviny u žárovek udávají barvu světla. Teplé světlo (2 200–3 000 K) je vhodné pro obývák a ložnici. Studené světlo
(5 500–7 000 K) zase
pro kuchyň, koupelnu
a kancelář.

3. přikázání

1. kapitola

Nesesmilníte s energetickými vampýry

Když jdete spát, vaše tělo nepřestane spalovat energii. Stejně tak funguje vypnutá elektronika, kterou necháte zapojenou v zásuvce. Energetickými vampýry jsou jak klasické, tak chytré televize. Ty chytré po svém vypnutí mohou i stahovat aktualizace z internetu. „Ale pozor, energii spotřebovává i nabíječka, kterou po použití necháte naprázdno zapojenou v zásuvce,“ varuje Roman Šmíd ze společnosti epet.

4. přikázání

1. kapitola

Nespotřebujete teplo
nadarmo

Pokud doma stáhnete topení
o jeden jediný stupeň, ušetříte až

6 %

nákladů na vytápění! Teplota by vám ale doma neměla klesnout pod 18 oC, jinak si koledujete o podlomené zdraví a zahrádku plísní.

5. přikázání

1. kapitola

Nevpustíte do domu vlhkost

Větráte v zimě na ventilačku? Stěny se tím na určitých místech více ochlazují, takže se na nich může kondenzovat vlhkost a to je jednosměrnou jízdenkou k plísním.

15–40 %

tepelných úniků má v zimě na svědomí větrání.

3x

denně větrejte (ráno, po příchodu z venku a před spaním).

3–5 min

větrejte okny otevřenými dokořán a s vypnutým topením.

„Abyste zbytečně nepřicházeli o peníze, vypínejte během větrání topení. Pokud na to doma zapomínáte, pomůže vám smart home řešení, které topení vypne, kdykoli zaznamená otevření okna,“
radí Roman Šmíd ze společnosti epet.

„Dalšímu zbytečnému úniku tepla zamezíte vlhkoměrem. Díky naměřené hodnotě vlhkosti vzduchu zjistíte, jestli dochází ke kondenzaci vodní páry na stěnách nebo oknech. Ta je totiž známkou nedostatečné izolace.“

6. přikázání

1. kapitola

Ctěte moudrost starších, abyste dlouho šťastni byli

Víte, proč v zámcích visí nástěnné tapiserie? Šlo o šikovnou izolaci pro chladné měsíce. Tohle na zdech už dneska nikdo nechce, ale následující tipy našich předků vám určitě přijdou vhod.

Pověste závěsy

Zabraňují úniku tepla skrz okna. Musí jít o těžší závěsy s vysokou hustotou látky nebo s termální podšívkou. Nehodí se pro alergiky.

Kliďte se topení z cesty

Nábytek před topení nepatří! Teplo kvůli němu neproudí do celé místnosti.

Střídejte peřiny

Lehké letní peřiny v zimě vyměňte za výhřevnější.

7. přikázání

1. kapitola

Blahoslaveni budiž ti, kdo mají dvoutarifní distribuční sazbu

Máte tepelné čerpadlo, bojler nebo hybridní vytápění? V tom případě si zkontrolujte, jestli využíváte dvoutarifní distribuční sazbu. Ta vám totiž umožní ušetřit i několik desítek tisíc ročně. Pokud máte nárok na dvoutarifní distribuční sazbu a nevyužíváte ji, rychle kontaktujte svého dodavatele,upozorňuje Roman Šmíd ze společnosti epet.

8. přikázání

1. kapitola

Co zůstane doma, to se k rodinnému štěstí počítá

Ohromné částky za energie ušetříte také zateplením dvou největších ploch, skrz které z domu uniká teplo. Ztrátu tepla snížíte až o:

15 %
pokud zateplíte podlahu

25 %
pokud zateplíte střechu

S náklady na zateplení vám od září 2023 pomůže „dotace na opravu domu po babičce“. Ta je rozšířením programu Nová zelená úsporám a na jednu nemovitost získáte až 1 mil. Kč. Název je zavádějící, podpora se totiž netýká pouze rekonstrukcí domů po prarodičích. Vedle rodinných domů se evropský fond vztahuje na byty a bytová družstva. V případě schválení dotace dostanete peníze dopředu a od roku 2024 navíc dosáhnete na zvýhodněný úvěr od stavebních spořitelen, se kterým zbytek nákladů na rekonstrukci dofinancujete.

9. přikázání

1. kapitola

Nezavážete se k nevýhodným smlouvám, neboť se vzdáte peněz

Fotovoltaika do každé domácnosti? I na to dostanete dotaci z EU. Ne vždycky se to ale vyplatí. „Než se někomu upíšete na dodání fotovoltaické elektrárny, chtějte po něm analýzu smysluplnosti pro vaši nemovitost,radí Roman Šmíd ze společnosti epet. Pokud vám nabízí obchodník fotovoltaiku za každou cenu, raději poptejte analýzu jinde.

10. přikázání

1. kapitola

V tisíce zkušeností
věřiti budete

Vhodného dodavatele energií pro domácnosti poznáte i tak, že si s ním plácly známé a velké firmy. Podnikání a cenotvorba vašich oblíbených značek jsou závislé na spolehlivosti a ekonomické stabilitě dodavatele energií.

Když se oblíbené značky rozhodovaly, na kterého dodavatele se obrátí, bylo pro ně důležité následující:

výhodná cena elektřiny + výhodná cena plynu + minimálně 18 let na trhu

A vyšel jim epet.

Společnost epet je součástí skupiny Energetický a průmyslový holding, a. s. Většinovým vlastníkem je podnikatel a právník Daniel Křetínský. Holding platí za největšího dodavatele tepla a významného výrobce elektřiny v ČR. Vedle toho je druhým největším distributorem a dodavatelem elektřiny na Slovensku nebo provozovatelem nejrozsáhlejší tranzitní sítě v Evropě. A právě silné ekonomické zázemí holdingu dělá ze společnosti epet stabilního a důvěryhodného partnera, na kterého se mohou odběratelé spolehnout i v nejisté době.

To platí také pro domácnosti,
kterým
zlevňuje energie.

Dáte i vy na zkušenosti opatrných firem a šetřivých domácností, které daly na kladné reference a přešly k levnému a spolehlivému dodavateli energií epet?

TIP pro nejsnadnější
přechod k levnějším energiím

Změnit dodavatele elektřiny nebo plynu je dnes snazší než dříve. Nečeká vás úmorné vyplňování složitých formulářů. Vše potřebné za vás vyřeší epet.

VYŘEŠTE ZMĚNU ZA MĚ!